There is a massive slate of content available to watch live on Day One of the Tokyo Olympic Games on the channels of Seven and 7plus
Tokyo Olympics TV Guide
Day 1 – Saturday July 24
All events available to stream LIVE or On Demand on 7plus. All times AEST and correct at time of publication.
Rowing | ||
Time | Event | Venue |
9:30am – 1:30pm | Women’s single sculls repechages | Sea Forest Waterway |
Men’s single sculls repechages | ||
Women’s double sculls repechages | ||
Men’s double sculls repechages | ||
Women’s pair heats | ||
Men’s pair heats | ||
Women’s lightweight double sculls heats | ||
Men’s lightweight double sculls heats | ||
Women’s four heats | ||
Men’s four heats | ||
Shooting | ||
Time | Event | Venue |
9:30am-5:30pm | 10m air rifle women’s qualification | Asaka Shooting Range |
10m air rifle women’s final | ||
10m air pistol men’s qualification | ||
10m air pistol men’s final | ||
Badminton | ||
Time | Event | Venue |
10am-3:30pm | Men’s singles group stage | Musashino Forest Sport Plaza |
Women’s singles group stage | ||
Men’s doubles group stage | ||
Women’s doubles group stage | ||
Mixed doubles group stage | ||
7pm-11pm | Men’s singles group stage | |
Women’s singles group stage | ||
Men’s doubles group stage | ||
Women’s doubles group stage | ||
Mixed doubles group stage | ||
Beach Volleyball | ||
Time | Event | Venue |
10am-1:50pm | Men’s or women’s group stage (4 matches) | Shiokaze Park |
4pm-6:50pm | Men’s or women’s group stage (3 matches) | |
9pm-11:50pm | Men’s or women’s group stage (3 matches) | |
Fencing | ||
Time | Event | Venue |
10am-4:40pm | Women’s epee individual table of 64 | Makuhari Messe Hall B |
Men’s sabre individual table of 64 | ||
Women’s epee individual table of 32 | ||
Men’s sabre individual table of 32 | ||
Women’s epee individual table of 16 | ||
Men’s sabre individual table of 16 | ||
Women’s epee individual quarterfinals | ||
Men’s sabre individual table of quarterfinals | ||
6:30pm-10:30pm | Women’s epee individual semi-finals | |
Men’s sabre individual semi-finals | ||
Women’s epee individual bronze medal bout | ||
Men’s sabre individual bronze medal bout | ||
Women’s epee individual gold medal bout | ||
Men’s sabre individual gold medal bout | ||
Handball | ||
Time | Event | Venue |
10am-1:30pm | Men’s group stage (2 matches) | Yoyogi National Stadium |
3:15pm-6:45pm | Men’s group stage (2 matches) | |
8:30pm-12am | Men’s group stage (2 matches) | |
Table Tennis | ||
Time | Event | Venue |
10am-1:45pm | Men’s singles preliminary round | Tokyo Metropolitan Gymnasium |
Women’s singles preliminary round | ||
Men’s doubles round of 16 | ||
3:15pm-6:15pm | Men’s singles round 1 | |
Women’s singles round 1 | ||
8:30pm-11:30pm | Men’s singles round 1 | |
Women’s singles round 1 | ||
Volleyball | ||
Time | Event | Venue |
10am-1:50pm | Men’s group stage (2 matches) | Ariake Arena |
3:20pm-7:10pm | Men’s group stage (2 matches) | |
8:40pm-12:30am | Men’s group stage (2 matches) | |
Weightlifting | ||
Time | Event | Venue |
10:20am-12:30pm | Women’s 49kg group B | Tokyo International Forum |
1:50pm-4pm | Women’s 49kg group A | |
Archery | ||
Time | Event | Venue |
10:30am-1:05pm | Mixed team 1/8 eliminations | Yumenoshima Park Archery Field |
3:15pm-6:25pm | Mixed team quarterfinals | |
Mixed team semi-finals | ||
Mixed team bronze medal match | ||
Mixed team gold medal match | ||
Field Hockey – Group Stage | ||
Time | Event | Venue |
10:30am | Men: Japan vs Australia | Oi Hockey Stadium |
11am | Men: New Zealand vs India | |
12:45pm | Men: Netherlands vs Belgium | |
1:15pm | Men: Argentina vs Spain | |
7:30pm | Men: Great Britain vs South Africa | |
8pm | Men: Canada vs Germany | |
9:45pm | Women: Netherlands vs India | |
10:15pm | Women: Ireland vs South Africa | |
Gymnastics – Artistic | ||
Time | Event | Venue |
11am-1:30pm | Men’s qualification | Ariake Gymnastics Centre |
3:30pm-6pm | Men’s qualification | |
8:30pm-11pm | Men’s qualification | |
Softball – Group Stage | ||
Time | Event | Venue |
11am | Australia vs Canada | Yokohama Baseball Stadium |
3:30pm | USA vs Mexico | |
9pm | Japan vs Italy | |
Taekwondo | ||
Time | Event | Venue |
11am-6pm | Women’s -49kg round of 16 (8 matches) | Makuhari Messe Hall A |
Men’s -58kg round of 16 (8 matches) | ||
Women’s -49kg quarterfinals (4 matches) | ||
Men’s -58kg quarterfinals (4 matches) | ||
Women’s -49kg semi-finals (2 matches) | ||
Men’s -58kg semi-finals (2 matches) | ||
8pm-11:40pm | Women’s -49kg repechages (2 matches) | |
Men’s -58kg repechages (2 matches) | ||
Women’s -49kg bronze medal bouts (2 matches) | ||
Men’s -58kg bronze medal bouts (2 matches) | ||
Women’s -49kg gold medal bout | ||
Men’s -58kg gold medal bout | ||
3×3 Basketball | ||
Time | Event | Venue |
11:15am | Women: Russia vs Japan | Aomi Urban Sports Park |
11:40am | Women: China vs Romania | |
12:35pm | Men: Poland vs Latvia | |
1pm | Men: China vs Serbia | |
3pm | Women: Russia vs China | |
3:25pm | Women: Romania vs Japan | |
4pm | Men: Russia vs China | |
4:25pm | Men: Serbia vs Netherlands | |
6:30pm | Women: Italy vs Mongolia | |
6:55pm | Women: USA vs France | |
7:40pm | Men: Latvia vs Belgium | |
8:05pm | Men: Japan vs Poland | |
10pm | Women: Mongolia vs USA | |
10:25pm | Women: France vs Italy | |
11pm | Men: Netherlands vs Russia | |
11:25pm | Men: Belgium vs Japan | |
Boxing | ||
Time | Event | Venue |
12pm-3:15pm | TBC | Kokugikan Arena |
6pm-9:15pm | TBC | |
Cycling – Road | ||
Time | Event | Venue |
12pm – 7:15pm | Men’s road race | Fuji International Speedway |
Judo | ||
Time | Event | Venue |
12pm-3:30pm | Women’s -48kg elimination rounds | Nippon Budokan |
Women’s -48kg quarterfinals | ||
Men’s -60kg elimination rounds | ||
Men’s -60kg quarterfinals | ||
6pm-8:40pm | Women’s -48kg repechage | |
Women’s -48kg semi-finals | ||
Men’s -60kg repechage | ||
Men’s -60kg semi-finals | ||
Women’s -48kg bronze medal bout | ||
Women’s -48kg gold medal bout | ||
Men’s -60kg bronze medal bout | ||
Men’s -60kg gold medal bout | ||
Tennis | ||
Time | Event | Venue |
12pm-9pm | Men’s singles first round | Ariake Tennis Park |
Women’s singles first round | ||
Men’s doubles first round | ||
Women’s doubles first round | ||
Water Polo – Group Stage | ||
Time | Event | Venue |
3pm | Women: Japan vs USA | Tatsumi Water Polo Centre |
4:30pm | Women: Canada vs Australia | |
7:20pm | Women: South Africa vs Spain | |
8:50pm | Women: China vs Russia | |
Football | ||
Time | Event | Venue |
5:30pm | Women: Chile vs Canada | Sapporo Dome |
6pm | Women: China vs Zambia | Miyagi Stadium |
6:30pm | Women: Sweden vs Australia | Saitama Stadium |
8:30pm | Women: Japan vs Great Britain | Sapporo Dome |
9pm | Women: Netherlands vs Brazil | Miyagi Stadium |
9:30pm | Women: New Zealand vs USA | Saitama Stadium |
Equestrian – Dressage | ||
Time | Event | Venue |
6pm-11pm | Team and individual day 1 | Equestrian Park |
Swimming | ||
Time | Event | Venue |
8pm – 10:30pm | Men’s 400m individual medley heats | Toyko Aquatics Centre |
Women’s 100m butterfly heats | ||
Men’s 400m freestyle heats | ||
Women’s 400m individual medley heats | ||
Men’s 100m breaststroke heats | ||
Women’s 4x100m freestyle heats |