Advertisement

9Rush Program Schedule for Week Commencing October 25, 2020

Advertisement

9Rush channel highlights include all new episodes of How to Build a Motor Car, How It’s Made: Dream Cars, Salvage Hunters, Abalone Wars, Gold Rush: White Water, Bering Sea Gold, Treasure Quest Snake Island, Man vs Wild, Naked and Afraid, Diesel Brothers, Misfit Garage, Kindig Customs, American Chopper, Street Outlaws, Street Outlaws: New Orleans, Traffic Cops, Homestead Rescue, Alaskan Bush People and Alaska: The Last Frontier.

Sunday October 25

6:30 Wheeler Dealers (repeat)

7:30 How to Build a Motor Car

8:30 How It’s Made: Dream Cars (ep 9 of 20 in season 2)

9:00 How It’s Made: Dream Cars (ep 10 of 20 in season 2)

9:30 Salvage Hunters (ep 2 of 17 in season 14)

10:30 Kindig Customs (repeat)

Monday October 26

7:30 Abalone Wars (ep 2 of 3 in season 1)

8:30 Gold Rush: White Water (ep 6 of 9 in season 1)

9:30 Bering Sea Gold (ep 1 of 11 in season 3)

10:30 Alaskan Bush People (repeat)

Tuesday October 27

7:30 Treasure Quest Snake Island (ep 4 of 7 in season 2)

8:30 Man vs Wild (ep 11 of 11 in season 4)
Note: seasons 1, 5, 6 and 7 have been played in full

9:30 Naked and Afraid

10:30 Naked and Afraid

Wednesday October 28

7:30 Diesel Brothers *Special Episode
Note: episodes 1-2 of season 4 have not aired. Episodes 3 and 4 have aired
Note: episode 9 in season 3 has not aired

8:30 Misfit Garage (ep 5 of 8 in season 4)

9:30 Kindig Customs (ep 8 of 12 in season 3)

10:30 Top Gear (repeat)

Thursday October 29

7:30 American Chopper (ep 1 of 7 in season 12) *New Season Premiere

8:30 Street Outlaws (ep 6 of 11 in season 9)

9:30 Street Outlaws: New Orleans (ep 5 of 9 in season 1)

10:30 Diesel Brothers (repeat)

Friday October 30

7:30 Traffic Cops (ep 9 in season 4)

8:30 Expedition Unknown (repeat)

9:30 Shark-Croc Showdown

10:30 Diesel Brothers (repeat)

Saturday October 31

7:00 Homestead Rescue *Special Episode

8:00 Alaskan Bush People (ep 2 of 8 in season 1)
Note: episode 1 has not aired

9:00 Alaska: The Last Frontier (ep 15 of 17 in season 3)

10:00 Gold Rush: White Water (repeat)

11:00 Bering Sea Gold (repeat)

Pulled from Schedule and Awaiting Return

Nil

Awaiting Return

Nil

Aaron Ryanhttps://tvblackbox.com.au/author-aaron-ryan/
Aaron Ryan is currently the Broadcast Guide Editor and a podcast contributor for TV Blackbox. An experienced media writer, his work has appeared on sites including TV Central and Mumbrella since 2009. For all media enquiries please call 0400-218-566
Advertisement

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related

Advertisment

Socials

3,606FansLike
390FollowersFollow
16,218FollowersFollow

Seven

SEVEN Program Schedule for Week Commencing October 24, 2021

Highlights include the new series premiere of Grace, the season final of SAS Australia: Hell Week, plus all new episodes of Border Security: Australia's Front Line, Criminal Confessions, The Blacklist, Home and Away, The Goldbergs, Unbelievable Moments Caught on Camera, S.W.A.T, America's Got Talent, Chicago Fire, Black-ish and Better Home and Gardens.

Nine

NINE Program Schedule for Week Commencing October 24, 2021

Highlights include the new series premiere of Damian Lewis: Spy Wars, plus all new episodes of The Block, 60 Minutes, The First 48, Love Island Australia, Paramedics, Pearson and Taronga: Who's Who in the Zoo.

Channel 10

10 Program Schedule for Week Commencing October 24, 2021

Highlights include all new episodes of Celebrity MasterChef Australia, CSI: Vegas, FBI, Have You Been Paying Attention, Just for Laughs Uncut, The Dog House Australia, The Cheap Seats, NCIS: Los Angeles, The Bachelorette Australia, Bull, Gogglebox Australia, The Graham Norton Show and Making It Australia.

ABC

ABC TV Program Schedule for Week Commencing October 24, 2021

ABC TV primary channel highlights include the new series premiere of Just Between Us, the new season premiere of The Detectives, the season finals of Big Deal and Secrets of the Museum, plus all new episodes of Restoration Australia, Fires, We Hunt Together, Australian Story, Four Corners, Media Watch, The Greek Islands with Julia Bradbury, Hard Quiz, Gruen, Frayed, Q+A, Gardening Australia, Annika, Talking Heads and Grantchester.

SBS